Únor 2010

Z mé včelnice

16. února 2010 v 0:45 Moje včelnice

Jak jsem psal jinde, začal jsem s včelařinou loni, takže úly mám ty, co jsem v nich včely koupil. Jsou sice poměrně nové, ale z několika hledisek nevyhovující. Rád bych si udělal nové svépomocí.
Zde je pár záběrů z mého stanoviště na zahradě.Napajedlo

15. února 2010 v 23:47 Moje včelnice
Zatím jsem napajedlo moc neřešil. Obrátil jsem sud a postupně doléval vodu. Asi to není ideální z hygienických důvodů, ale zase se mi líbilo, že je to pěkně vidět. A že tam byl frmol. Létaly mi tam i včely od souseda. Některé moje však létaly pro vodu mnohem dál, tak by mě zajímalo, jestli mají nějak rozdělené sféry vlivu.Mravenci

15. února 2010 v 22:20 Moje včelnice

Mravenci. To byl problém, který mě loni trápil. Tyhle velký "kurvy" si z mého úlu udělali denní místnost a doslova se tam nastěhovali. Krmil jsem ukrajinským krmítkem a jak je vidět níže, bylo mravenců plné. Dal jsem tedy pod úl široké kelímky s olejem a úl postavil na špalíčky. Ani to moc nepomohlo, protože se v oleji topily vosy (nevím proč tam lezly) a mravenci si z jejich a částečně i vlastních těl udělali most. Pak si ve spárách úlu vykousali díry a začali vynášet hromádky uteplení. Nakonec jsem je vyštval důkladným vybíjením, ale letošní rok si to pohlídám a chci udělat nějaký podstavec. Ještě nevím jak to udělám, ale napadlo mně možná navařit třeba na nohy podstavce kus od země nějaké misky s olejem anebo potřít ty nohy vazelínou. Sice se mi trochu příčí mazat okolí úlů těmito sajrajty, ale asi to jinak nepůjde.


Tohle teda naštěstí není z úlu, ale z klád, co je řežem na topení.Včelařský rok 2010

13. února 2010 v 22:02 | Jindra
2010 - můj první včelařský rok

Do tohoto roku jsem vstoupil se 7 včelstvy. Jelikož jsem včelstva získal až po vytočení, je toto můj první rok včelaření.
plán:
- do jara zhotovit palubkové nástavkové úly v počtu 10 ks.
- zhotovit též alespoň jeden úl nízkonástavkový, přesněji kombinovaný a pozorovat jeho chovné vlastnosti.
- vybrat vhodný materiál (pravděpodobně styrodur) a vyrobit několik plemenáčů.
- vyřešit otázku kočování. Moje jediná dosavadní možnost je auto+vlek a vážně zvažuji pořízení kočovného vozu. Dále kontaktovat zemědělské podniky a sestavit plán převozů. Plánuji kočovat na ovocné stromy, akát, hořčici a slunečnici. Tedy spíše na některé z těchto plodin.
- účastnit se různých kurzů a vzdělávat se.
- na podzim zhodnotit dosavadní průběh a rozhodnout se jakou cestou dále jít.


moje včelařské začátky

12. února 2010 v 12:31 | J.
Moje včelařské začátky

Mé včelařské začátky se datují k polovině června 2009, kdy jsem dostal první roj. O včelách jsem však slýchával již od dětství, jelikož pradedeček včely choval a já jsem tedy zhruba po padesáti letech navázal na jeho práci.

V posledních letech jsem o chovu včel začal vážně uvažovat a jelikož se to v mém okolí vědělo, dostal jsem jednoho dne smsku ve znění: "nechceš roj? ". Vzal jsem ho.

Jelikož to přišlo trochu nečekaně, neměl jsem vůbec žádné vybavení. Po pradědovi zbyl pouze kuřák. Ostatní věci jako medomet, forma na lití mezistěn atd., už byly bohužel vyhozeny.
Narychlo jsem si pořídil tedy alespoň to základní a začal se o včely starat. Bylo to zrovna v období kdy dost pršelo, takže jsem je začal přikrmovat. Vůbec jsem nevěděl co a jak mám dělat, takže jsem začal častěji navštěvovat kamaráda včelaře a hodně mi pomáhá taky soused, k němuž se váže následující historka:
Jednoho letního dne někdy kolem roku 1950 tehdy cca osmiletý sousedův kluk házel pradědovi na úly jablka. Ten to spatřil, zavolal si ho a místo pokárání jej začal zasvěcovat do tajů včelařství. Snad mu také jedno včelstvo věnoval. Pradedeček později umřel, ale díky této události mohl předat kus včelařského umu další generaci, takže včely ve vsi zůstaly. Později se rozšířily mezi další členy sousedovy rodiny a právě od toho loňského léta předává své zkušenosti soused (dnes samozřejmě již důchodce) zase mně.
Myslím si, že to je pěkná ukázka dobrých mezilidských vztahů, které by, zéjména na vesnici, měly být.

Postupně jsem si přečetl nějakou literaturu, posháněl starší ročníky Včelařství a hojně využíval internet. Později jsem usoudil, že chovat jedno včelstvo je nesmysl a koupil dalších 6 silných včelstvev. Rychle jsem je během září nakrmil a tím zahájil svůj první včelařský rok.
Důvody pro začátek mého včelařství jsou celkem prosté. Mám kladný vztah k venkovu a rád bych zachoval jeho původní ráz i do budoucna.
Mimo to je u včel výhoda, že se nemusí denně krmit jako běžná domácí zvířata a člověk tedy může mít i jiné aktivity.
Co se týče nějakého výhledu, tak pro začátek vidím jako prioritu maximální snahu o vytvoření ideálních podmínek pro život včel a poznání jejich vlastností a potřeb. Pokud se mi to podaří, zauvažuji dále nad dalšími kroky.