moje včelařské začátky

12. února 2010 v 12:31 | J.
Moje včelařské začátky

Mé včelařské začátky se datují k polovině června 2009, kdy jsem dostal první roj. O včelách jsem však slýchával již od dětství, jelikož pradedeček včely choval a já jsem tedy zhruba po padesáti letech navázal na jeho práci.

V posledních letech jsem o chovu včel začal vážně uvažovat a jelikož se to v mém okolí vědělo, dostal jsem jednoho dne smsku ve znění: "nechceš roj? ". Vzal jsem ho.

Jelikož to přišlo trochu nečekaně, neměl jsem vůbec žádné vybavení. Po pradědovi zbyl pouze kuřák. Ostatní věci jako medomet, forma na lití mezistěn atd., už byly bohužel vyhozeny.
Narychlo jsem si pořídil tedy alespoň to základní a začal se o včely starat. Bylo to zrovna v období kdy dost pršelo, takže jsem je začal přikrmovat. Vůbec jsem nevěděl co a jak mám dělat, takže jsem začal častěji navštěvovat kamaráda včelaře a hodně mi pomáhá taky soused, k němuž se váže následující historka:
Jednoho letního dne někdy kolem roku 1950 tehdy cca osmiletý sousedův kluk házel pradědovi na úly jablka. Ten to spatřil, zavolal si ho a místo pokárání jej začal zasvěcovat do tajů včelařství. Snad mu také jedno včelstvo věnoval. Pradedeček později umřel, ale díky této události mohl předat kus včelařského umu další generaci, takže včely ve vsi zůstaly. Později se rozšířily mezi další členy sousedovy rodiny a právě od toho loňského léta předává své zkušenosti soused (dnes samozřejmě již důchodce) zase mně.
Myslím si, že to je pěkná ukázka dobrých mezilidských vztahů, které by, zéjména na vesnici, měly být.

Postupně jsem si přečetl nějakou literaturu, posháněl starší ročníky Včelařství a hojně využíval internet. Později jsem usoudil, že chovat jedno včelstvo je nesmysl a koupil dalších 6 silných včelstvev. Rychle jsem je během září nakrmil a tím zahájil svůj první včelařský rok.
Důvody pro začátek mého včelařství jsou celkem prosté. Mám kladný vztah k venkovu a rád bych zachoval jeho původní ráz i do budoucna.
Mimo to je u včel výhoda, že se nemusí denně krmit jako běžná domácí zvířata a člověk tedy může mít i jiné aktivity.
Co se týče nějakého výhledu, tak pro začátek vidím jako prioritu maximální snahu o vytvoření ideálních podmínek pro život včel a poznání jejich vlastností a potřeb. Pokud se mi to podaří, zauvažuji dále nad dalšími kroky.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama