Březen 2010

Rámky

31. března 2010 v 22:51 Výroba úlů
Dnes jsem se pustil do sponkování rámečků. Odpoledne jsem jich secvakal asi padesát a pak i vydrátkoval a zatavil mezistěny. Ty zatavuji malou nabíječkou na autobaterie. Jediný malý problém nastal, že mezistěny byly už v balíku prohnuté a musel jsem je lehce dotěžovat, aby se zatavily rovnoměrně. Vrtání a drátkování mě moc nebavilo, ale to zatavování naopak a navíc všude pěkně voní vosk. Zítra budu dělat další, ale už mi došly mezistěny. Vlastně zatím ani přesně nevím kolik si jich koupit. Mám sedm včelstev a v záloze asi 50 souší. Tady je pár záběrů z dílny, kde vše dělám. Jo a ještě jedna věc, která je vidět i na fotce. Některé rámečky jsem trochu prohnul přílišným napnutím drátku. Naštěstí jich moc nebylo a ty prohnuté jsem zase povolil. Je to pěkné, jak je to všechno nové a voňavé.
rámky
rámky1
rámky2
rámky3
dilna

Výlet

27. března 2010 v 12:55 Fotogalerie
Minulý týden jsem měl cestu do Liberce a spojil ji s malým výletem na Ještěd a do Kryštofova Údolí, což je malebná vesnička s prvky lidové architektury, což se mi líbí. Cestou jsem zaregistroval dvě včelařská stanoviště. Jedno po cestě v sadu a druhé přímo v obci u kostela. Bylo ten den hezky a včely pěkně létaly.
vylet1
vylet2
vylet3
vylet4
vylet
Tady jsem zachytil přírodní nástavkový úl.  vylet7

Jarní probuzení

24. března 2010 v 22:16 Moje včelnice
Dnes jsem navštívil včelnici a přehodil jedny včely do nového příbytku. Měl jsem z toho trochu strach, ale šlo to pěkně a včely byly neobyčejně hodné. Ve starém úle bylo třináct rámků a navíc ztluštělých, takže se mi jich do nového vešlo jen deset. Zdálo se mi tam moc zásob a málo místa na plod, kterého tam zatím moc nebylo. Pak jsem pozoroval včely nosící pyl, ale nevím odkud, protože na naší lísce žádná včela nebyla. Byl to fofr a fajn podívaná. S přicházejícím jarem se probudili i mravenci okolo úlů. Snad už bude teď hezky a včely nám budou dělat radost.
Jinak nové okénko ve dně jsem pro začátek zakryl. Včelky byly trochu vyblázněné ze stěhování a dorážely na něj, tak jsem jim to dočasně zatemnil.
old
pyl
new
new2
pyl1
pyl2
pyl3

Okénko

18. března 2010 v 22:27 Moje včelnice
Vždycky jsem se rád díval do úlu zadním okénkem a tak když jsem si začal dělat tyto úly, přemýšlel jsem jak udělat, abych mohl včely pozorovat jako u starých úlů. Nedalo mi to a udělal jsem si alespoň takové malé z plexiskla s výhledem do podmetu.

okenko0
okenko
okenko2

Výroba úlů 2

17. března 2010 v 0:10 Moje včelnice
Dnes jsem začal natírat nástavky lazurou Impranal, odstín kaštan. Chtěl jsem něco světle hnědého a jsem s odstínem spokojen. Uzávěry oček mám žluté, aby vynikly. V nejbližších dnech sbiju zbytek nástavků, dodělám dna, střechy a úly budou hotovy. Pak mě čekají ještě rámečky a zatavení mezistěn.
nátěr

Návštěva u včel

15. března 2010 v 22:54 Moje včelnice
Dnes jsem se byl podívat u včel. Bylo občas i docela hezky a já jsem byl zvědav jak přezimovaly a jestli mají ještě zásoby na jaro. Otevřel jsem všechny a zjistil, že nemusím mít strach. Ba naopak, některé úly se mi zdály pořád nabouchané. Krmil jsem všechny 10-12 kg cukru, ale ony tam měly asi i svoje zásoby, takže některé ani moc nebraly. Důvěrník mi pak říkal, že je mám až překrmené. Co se mi ale moc nelíbí, je voda, která se mi tam sráží. Doslova teče z plástů a kape na dno úlu. Je tam místy i plíseň. Snad to nezpůsobí škodu a hned jak bude hezky, přehodím včelky do nových úlů, které budou mít (viz výroba dna níže) dobré větrání.

Polystyren

8. března 2010 v 21:35 Moje včelnice
Jako uteplení úlů dávám 2 cm polystyren. Nejdříve jsem ho řezal ručně ostrým nožem, ale nebylo to ono. Nakonec jsme ho nařezali u kamaráda Zděnka odporovým drátkem. Je to úplně jiná káva a šlo to rychle. Výsledek je výborný, stačí jen vkládat přesně zakrácené díly. Uprostřed zepředu je nechaná mezera na výztuhu, kde bude díra pro očko.


Dno

8. března 2010 v 21:24 Moje včelnice
Výrobu nástavků jsem díky poruše kompresoru musel přerušit, ale jelikož nemám zatím ani dna a střechy, tak jsem si dneska jedno takové rychlokvašené dno udělal. Moc si s tím nemůžu hrát, tak jsem si koupil pěkné ohoblované odřezky prken v délce okolo 50cm a zakrátil je na rozměr základního rámečku nástavku. Na dno použiji pozinkované pletivo, které si zítra koupím. Česno jsem zvolil dírové, protože se mi víc líbí než škvíra po celé šíři úlu a snad je to i lepší pro včely. Na kurzu včelař-stolař, který jsem loni navštívil u př. Sedláčka v Bučovicích, o tom byla řeč ve smyslu, že včela se lépe orientuje na otvor, než na jakousi táhlou spáru. Snad je to tedy dobré.
Jelikož počítám s převozem úlů na přívěsném vozíku, který jsem si mimochodem včera koupil, nechtěl jsem dělat nějaký převislý leták. Mám vozík 202 x 120 cm, takže by se jich tam mohlo vejít až osm. S letákem to plánuji tak, že bych do čela spodního prkna vyvrtal díry a leták vždycky nasadil pomocí čepovacích kolíků nebo nějak podobně.
Kompresor

8. března 2010 v 20:59 Moje včelnice
Nedávno jsem si koupil nějaké vybavení do své včelařské dílny. Mimojiné malou stolní pilu, sponkovačku a kompresor. Jen co jsem začal sponkovat, vypověděl službu. Dnes jsem ho byl vrátit a vzal si lepší. Konkrétně olejový jednoválcový Extol se zásobníkem na 24l. Původní by na to mé sponkování taky stačil, výkonově je to skoro stejné, ale přecejen tento je trochu lepší. Uvažoval jsem o stejném typu s 50l vzdušníkem, ale na ten nemám místo. Hleděl jsem taky na hlučnost, abych při večerním sponkování nerušil sousedy. Až to půjde, udělám si detašované pracoviště venku.

Přednáška ing.Titěry

6. března 2010 v 21:20 Kurzy a přednášky
Na výroční schůzi naší ZO jsem se dozvěděl o přednášce ing.Dalibora Titěry z Výzkumného ústavu včelařského v Dole, konané tuto sobotu v nedalekých Lovosicích. Jelikož jsem za každou akci s včelařskou tématikou rád, neváhal jsem se pod Lovoš vypravit.
Přednáška a následná beseda se týkala hlavně plemenitby včel, ale také např. boje s Varroázou atd. Určitě se ještě letos někam na podobné akce vypravím.
Zde foto z přednášky. Na projektoru je právě údaj o spadu roztočů. (1 roztoč na podložce = 310 na včelách, tzn. 1000 a víc ve včelstvu.)


Jelikož mám rád nejen včely, ale i okolní krajinu a turistiku, přidávám po minulé fotografii Řípu i Lovoš, což je hora tyčící se právě nad Lovosicemi a odkud je výborný rozhled do jinak rovinnaté krajiny Podřipska. (fotka zapůjčena z cestovnik.com)

Výroba úlů

4. března 2010 v 11:33
Jelikož mi lednový výron kotníku notně změnit plány a prakticky dva měsíce jsem si lěčil pochroumané vazy, nějak to všechno nabralo skluz a z plánované výroby úlů a plemenáčů nebylo zatím nic. A tak jak jiní netrpělivě čekají na včelařské předjaří, tak já bych naopak tu zimu ještě o chvíli natáhl.
Naštěstí mi pomohl kamarád včelař, s jehož pomocí jsem započal výrobu svých prvních úlů. Rozhodl jsem se pro uteplené palubkové na mojí míru 39x24. Není to žádný můj vynález, prostě běžný úl tohoto typu. Zatím mám jeden nástavek, ale materiál je připraven, takže teď to sbouchám a část bude hotova. Koupil jsem si na to pomocníka, pneumatickou sponkovačku-hřebíkovačku Gude. Hned jsem ten první nástavek zvážil a má 6,2 kg, takže jsem to cestou z dílny vzal ještě přes posilovnu, abych to pak unesl, protože čekám bohatou snůšku .
Tady je pár záběrů z mé současné dílničky. Je teda malá, ale zase mám výhled přímo na bájnou horu Říp. A kdo to může říct?

Literatura

4. března 2010 v 11:08

Jak už jsem psal jinde, včelařit jsem začal loni v červnu a hned jsem se zajímal o včelařský časopis. Bylo mi ale řečeno, že ho budu dostávat až od ledna 2010, což se mi moc nelíbilo, protože jsem byl lačný po informacích. Musel jsem se tedy poohlédnout jinde, a sice u starších včelařů, kteří mi časopisy ochotně dali.
Během zimy jsem si na aukru nakoupil dalších "pár" časopisů. Tedy přesněji asi dvacet let nazpátek, i když sbírku nemám úplně kompletní a musím to ještě poshánět. Mám to v několika hromadách a během dlouhých večerů to rozložím a rád si počtu. Nejvíce mě zajímají rubriky "tak to dělám já" apod.