Květen 2010

Konečně hezky

24. května 2010 v 23:35 Moje včelnice
V neděli jsem byl celé odpoledne u včel. O víkendu bylo konečně hezky a tak jsem čekal, jestli nevyletí mimo létavek i nějaký ten roj. Opravdu se před mým příjezdem jeden roj nad zahradou objevil, ale asi to nebyl můj, neboť jsem nikde úbytek včel nezjistil. Včely pěkně létaly a já se pustil do prohlídky druhé půlky úlů. Našel jsem opět matečníky a z některých mi v dlani  vylezla matka. Udělal jsem další oddělky, takže mám teď sedm včelstev a šest oddělků. Některým jsem přidával rovnou plást s matečníkem. Matku později vyměním.
   Zvláštní úkaz se mi zjevil v jednom ze starých úlů, kam jsem nedal stavební rámek. Včely vystavěly trubčinu úplně jako v rámku, akorát nalepenou na rámek sousední. Po vyjmutí a focení se ta nástavba odloupla.
  Stále mě trápí situace v plodišti. Je tam málo otevřeného plodu a hodně medu. Když přidám mezistěnu, po částečném vystavění jí zanesou medem a žádné souše, kam by matka mohla klást, už nemám. 
  Jinak zaznamenal jsem přínos v mednících a také víčkování. Řepka snad ještě chvíli pokvete a pak se budu chystat na mé první kočování na akáty.

Tenhle rámek jsem použil do oddělku. Zaujaly mě hned tři matečníky a také řada prázdných buděk uprostřed.matecniky
Zde jsem zničil jeden z mnoha matečníků. Larvička v kašičce pěkně sílí, ale já o to ani moc nestojím.matecnik
Takhle se mi to líbí. Letošní vystavěná mezistěna pěkně zanesená a ve fázi víčkování.vickovani
Manipulace s dosluhujícími úly je šílená. Jsem rád, když s tím vůbec hnu a to myslím žádná moucha nejsem.bednyTak to je ono. Po vyfocení trubčina odpadla.stavebni
stavebni3
Řepka na Kokořínsku ještě chvíli pokvete.repka

Chčije a chčije

20. května 2010 v 23:16 Moje včelnice
Dnes jsem začal trochu netradičně, citátem Josefa Kemra z filmu, kterému patří  v mé filmotéce téměř čestné místo a který tak nějak charakterizuje to letošní jaro. Pokud někdo neví, jedná se o film Na samotě u lesa. Audio podobu je možno přehrát ZDE
  Ale zpět ke včelařině. Dnes jsem zase vylámal několik matečníků, ale pořád objevuji další. Minule jsem udělal dva oddělky a dal do nich přelarvené matečníkové misky. Včely mi přijaly tak každou druhou až třetí.
  Dneska jsem udělal další oddělek, ale zatím mu nechal jen jeho matečník. Matku dodám později. O víkendu bych chtěl udělat ještě další. V některých úlech ty včely trochu nechápu. Zanesly velkou část plodiště medem, takže nevím kam jako bude matka klást. Možná jsem udělal chybu já, tím co jsem jim tam vložil, ale například i stavební rámek ani nedostavěly a už je v něm med.   Zde pár fotek z dnešní prohlídky.
plod
Jeden z rojových matečníků, které jsem objevil.rojovy
Tenhle naopak vítám a použiji pro oddělek.matecnik2
matečník
Tady je vidět plný plást trubčiny.TRUBCI

Kočování

6. května 2010 v 23:25 Včelí pastva
Minulou sobotu jsem si cvičně zakočoval s kamarádovými úly, které jsme vezli na řepku. Já včely povezu až na akáty, takže jsem si alespoň osahal výhody a strasti. Máme vozík 2x1,2m, takže by se tam teoreticky vešlo osm úlů. My jich vezli šest. Před začátkem květu bylo dlouhé sucho, takže se do pole dalo zajet v pohodě. Ovšem při dnešní kontrole už to skoro nešlo a hlavně je zima a prší, takže se včely ven nehrnou.
vozik
uly
kocovnik
zrcatko

Prohlídka 2

5. května 2010 v 22:29
Po asi čtyřech dnech jsem opět vlezl do včel. U nástavkových úlů včely visely v podmetu a celkově byly úly plné, tak jsem jim přidal nástavek do kterého převěsil ze spodu zavíčkovaný plod. Chtěl jsem to zkusit bez mřížky, ale jelikož jsem nacházel matku v horním nástavku, raději jsem ji oddělil. Mezistěny i stavební rámky byly většinou vystavěny a tak jsem přidal další. V dvouprostorových úlech jsem našel hodně našlapané plodiště (medník už tam mám) a nemám už jak rozšířit. Jedině použití jiného medníku z vyřazeného úlu. Bude-li pasovat. Taky jsem našel matečníkové misky s larvičkami, což mě znepokojilo. Přitom jsem se snažil dát práci i prostor, ale asi to holky vidí jinak.
Tady se to pěkně klube na svět.
lihen Vpravo včela čerstvě vylíhlá, celá šedivá.
lihen3
lihen4
Tady to budou trojčata.
trojcata
Taky jsem zahlédl matku.
mamka
Občas ukápne med a ihned je o něj zájem.
Tady je vidět malý našlapaný úl. Včel je tam jako máku a navíc je ošklivo a nemají co dělat. Snad se to brzo otočí a vylétnou na řepku.
sklo