Červen 2010

Rojení

24. června 2010 v 23:13 Moje včelnice
  Celou zimu jsem si četl o rojení, příčinách, předcházení a přemýšlel, jak polezu s rojákem po stromech. Nakonec k tomu ale nedošlo, respektive jsem tam zrovna nebyl, takže tuto část včelařské praxe si vyzkouším asi zase až za rok. Druhá věc, která mě na tématu rojení zajímá, je zvýšený stavební pud roje. K tomu jsem se nakonec dostal a vytoužený roj přecejen získal. Tedy ne nějaký divoký neléčený, ale roj sousedův, který se usadil v prázdném úle a za pár dní tam vystavěl parádní stavbu. Bylo mi až líto jim to ničit, ale zároveň jsem je rychle přehodil, aby mi vystavěly ještě nějaké mezistěny. 
divocina
Parádní práce. V buňkách se už leskne med.divocina2
divocina3
divocina4
Fotka jiného sousedova roje těsně před sklepnutím do rojáku.roj1
Tady už poslušně zalézají dovnitř.rojak
Další vděčná včelí pastva - svazenka vratičolistá.svazenka
Nová matka v oddělku se činí, z toho mám radost.plod

Oddělky

12. června 2010 v 22:01 Moje včelnice
V průběhu květu řepky jsem si postupně udělal sedm oddělků. Jelikož jsem neměl matky, ponechal jsem na plástech matečníky, z kterých jsou už dnes kladoucí matky. Postupně jsem se pokusil přelarvit a odchovat několik matek z kvalitnějšího materiálu než mám já. Povedlo se to jen z části.  Například v jednom oddělku byla matka bez křídel. Nahradil jsem ji tedy novým matečníkem. Jinde jsem pravděpodobně přehlédl matku a vzal ji ze včelstva do oddělku s plodovým plástem. No zkrátka neobešlo se to bez chybičky. Dnes mám v části oddělků matky z původních matečníků a v několika matky ušlechtilého původu. Každopádně mám z oddělků radost, protože ve většině je zakladeno, vystavěno a zvětšuji prostor. Nevím jestli nebudu potřebovat některý z oddělků na spojení, ale v současnosti mám tedy patnáct včelstev a na tomhle čísle bych rád setrval.  Spíš řeším kam s nimi, protože jednak nemám tolik úlů a jednak je toho na zahradě už moc. Mám v jednání druhé stanoviště, na které bych část přesunul.

Takhle se mi to líbí.
oddelek
To je ona. Při další návštěvě už tam nebyla.bezkridel
Tady mi staví i na okénko.stavba

Medobraní

12. června 2010 v 21:09 Moje včelnice
A je to tady! Přišel čas mého prvního vytáčení medu. Pořídil jsem si na poslední chvíli ještě nějaké vybavení, protože mám rád věci nové, čisté a snadno udržovatelné a pustil se do prvního "pokusného" úlu. Popravdě řečeno mě to trochu zaskočilo, protože jsem si myslel, že vytočím až po odkvetení řepky, která ovšem stále kvete. Soused mi ale říkal, že on už vytáčí a ať s tím prý také neotálím. Chtěl jsem stihnout  i akáty, které už rozkvétaly, takže jsem na to vletěl. (Jen podotýkám, že tento článek píši zpětně, se skluzem dvanácti dní)
  Nejdříve jsem jen tak večer po práci vytočil jeden úl. Bylo z něj 16kg medu a dle mého neodborného odhadu to nebyla jen řepka, ale asi i dost nektaru z třešní a kdoví co ještě. Každopádně med je dodnes tekutý a myslím i chuťově zajímavý.
  Druhá várka vytáčení se mi moc nepovedla, protože med obsahuje více vody než by měl. Do třetice jsem si to už pohlídal a bral jen opravdu pořádně zavíčkované plásty a med se i lépe skládal v sítku pod medometem. Zaujalo mě ale to, že po odvíčkování z buněk med doslova tekl jako voda. Myslel jsem, že právě tam bude ten nejhustší.
   Také jsem se byl podívat u souseda na sklepávání roje a zrovna vytáčel. Jeho med nemohl ani pořádně protéci sítkem a skládal se též víc. Nevím, ale příště mi asi nezbyde než méně poslouchat co dělá někdo jiný a řídit se vlastním rozumem, i když se mi zdálo nemožné, že by vlastnosti mého medu byly jiné než toho ve vedlejší zahradě.
Řepka stále kvete. V pozadí je vidět nejvyšší vrchol CHKO Kokořínsko - Vlhošť 614 m n.m.repka
Mé nové nádobíčko. Rád bych jej ještě rozšířil o pěkný odvíčovací stůl a medomet.nadoby
Tento jsem získal se včelami. Má takovou malou úpravu pohonu, ale docela mi vyhovuje.medomet
Med do každé kuchyně!med
vicka

Pastva v okolí

10. června 2010 v 21:51 Včelí pastva
Omlouvám se pravidelným čtenářům blogu za neaktualizaci, ale nešel mi teď nějakou dobu internet. Než sesmolím nějaký článek o mém prvním medobraní, oddělcích, rojích, matkách apod, přináším pár fotografií kvetoucích polí a lesů, které jsem tady v okolí pořídil. Já jsem po prvním vytočení odvezl čtyři včelstva na akáty. Teď jsem tam několik dní nebyl, takže nejsem přesně  v obraze. Jediný můj dosavadní poznatek z kočování je to, že včely se dostanou i z uzavřeného úlu, takže při vykládání po mě docela šly. Navštívil jsem v posledním týdnu pět včelařů a žádné včely tolik neobtěžovaly jako ty moje. Ale to se snad brzy změní, až vymění matky.
  Zde již slibované foto.
akaty
mak2
jetel
jetel2
jetel3