Srpen 2010

Dovolená na Vysočině

16. srpna 2010 v 17:08 Fotogalerie
Letošní dovolenou jsem strávil na Vysočině. Bydleli jsme v útulné chalupě téměř na samotě, kde z jedné strany byl les a louky a z druhé stádo pasoucích se krav. 
  Část pobytu sice propršela, ale i tak to bylo fajn a pořídil jsem nějaké záběry včel na květech rostlin, které se u nás nevyskytují. Navštívil jsem i jednoho místního včelaře, který mi ukázal svou včelnici a dílnu, kde vyrábí úly a jiné potřeby pro včelařství.
  Než jsem odjel, kvetla ještě slunečnice a včely tam létaly jako o závod. Vracely se mohutně obalené a z posledních sil dosedly a chvíli odpočívaly v česně. Teď už je po slunečnici, ale koukal jsem, že už pomalu začíná zlatobýl.  
V1
Tady se nepovedlo přistání. Pravda, ono s takovým nákladem to není vždycky snadné.V2
Včely nosí doslova hroudy pylu.V3
V4
V5
Z procházky po louce. Tady to jen hučelo. To žluté neznám a fialové je vrbovka úzkolistá.V6
V7
I čmelák si nakoupil.V8
V9
Dokonalá symbióza. Včely, krávy a já V10

Slunečnice

3. srpna 2010 v 21:54 Včelí pastva
 Omlouvám se stálým čtenářům za delší dobu bez aktualizace. Nemám teď moc času a ani nebylo moc o čem. Navíc brzy odjíždím na dovolenou na Vysočinu a těším se mimojiné také na to, že zahlédnu nějaký pěkný včelín.
   Pěkně tu kvete slunečnice a tak jsem nemohl chybět s foťákem. Možná si pak z těch fotek poskládám kalendář.
  Co se týče včel, tak jsem spokojen s oddělky, které rychle rostou. Některá včelstva mám u slunečnice a ty stáhnu až po dovolené. Také už jsem se setkal na včelnici s loupeží a byl to opravdu hukot. Všechna včelstva jsem zavřel a u napadeného úlu kropil tu vřavu vodou. Nevím jestli jsem to způsobil já neopatrnou manipulací, ale spíš se mi zdá, že už tam nějaký podivný pohyb byl předtím. Každopádně je to poučení pro příště. Ono těch poučení a chyb je samozřejmě víc, ale o tom až příště.
sl1
sl2
sl3
sl4